Buduj z nami budowlane rozmaitości

Niedrogi sposób na zagwarantowanie bezpieczeństwa w razie pożaru samochodu

Każdy posiadacz auta powinien mieć w nim gaśnicę. Ma ona dwa czasy przydatności do użycia: legalizacji oraz gwarancji. Nie powinniśmy ich mylić, ponieważ są to dwie całkiem inne sprawy.
nowo wybudowany dom
Napisał: Alexander Synaptic
Na podstawie: http://www.flickr.com


Gwarancja jest udzielana przez jej producenta i dotyczy czasu, przez który gwarantuje on jej poprawne działanie. W przypadku gaśnicy samochodowej o wadze 1kg okres ten wynosi zazwyczaj 5 lat i jest to gwarancja mechaniczna.


Okres legalizacji takiego produktu natomiast oznacza to samo, co przegląd techniczny oraz równa się 2 lata od daty produkcji, która jest wybita na samej gaśnicy. Tego typu przegląd gaśnicy mógłby być wykonany wyłącznie przez specjalistów oraz znaczy dopuszczenie jej do użytku, jednak tylko przez następne dwa lata. Z całą pewnością trzeba go robić, ponieważ może dać nam to gwarancję, że w razie pożaru nas nie zawiedzie zwłaszcza, że nie jest to drogie (koszt legalizacji wynosi ok. kilkunastu złotych). Jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup nowej gaśnicy, musimy przygotować się na wydatek rzędu ok. 20-25 zł. Tak czy inaczej, trzeba mieć w aucie gotową do użytku gaśnicę, ponieważ jeżeli nie będzie posiadała aktualnego przeglądu, diagnosta przeprowadzający przegląd całego pojazdu, może odmówić podbicia badań technicznych.


moduły
Napisał: Schüco
Na podstawie: Schüco


W czasie zakupu gaśnicy trzeba zwracać uwagę na to, czy jej wytwórca nie twierdzi, że ma ona przykładowo 5-letni okres legalizacji. Jeśli tak, to oznacza to wyłącznie, że jest to zwykły chwyt marketingowy, gdyż polskie ustawodawstwo nie przewiduje aż tak długotrwałego okresu legalizacji. W takim przypadku chodzi o czas gwarancyjny, który jest zapewniany przez producenta.
Większość gaśnic ma plastikowy lub metalowy zaczep, przy pomocy którego można by bez trudu zamocować taką gaśnicę choćby pod fotelem kierowcy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-27 09:07:59
Tagi: woda, model, koszt, pomoc