Buduj z nami budowlane rozmaitości

Co mają szafki gazowe i z czego są zrobione?

Każdy właściciel domu wolnostojącego lub wielorodzinnego jest zobligowany do odpowiedzialności prawnej za swą nieruchomość, w ramy jakiej wchodzą między innymi różnorodnego typu instalacje.


Jedną z nich jest instalacja gazowa, której fragmentem jest szczególna szafka.


Jest ona niezwykle ważnym składnikiem instalacji gazowej. Zawiera ona takie części jak między innymi główny zawór czy gazomierz (choć czasami jest on instalowany koło szafki). Każda z w/w części powinna być zgodna z odpowiednimi normami. Przykładowo zawór, który jest odpowiedzialny za doprowadzanie gazu do odbiorcy, musi być w szczególny sposób zabezpieczony przed działaniem czynników zewnętrznych. Poza tym powinien się on znajdować w odpowiedniej odległości (min. 0,5 metra) od okien czy też poziomu terenu. W praktyce jednak rekomenduje się o 100% powiększyć tę odległość. Materiałem, z którego został zrobiony tego typu zawór powinien być brąz albo mosiądz. Poza tym szafka gazowa zawiera reduktor, który jak sama nazwa sugeruje, służy do redukowania ciśnienia, które powinno być na poziomie około pięciu kPa. Pozwoli to na obsługę będących w domu urządzeń.


stropy
Napisał: Raymond Zoller
Na podstawie: http://www.flickr.com


dom jednorodzinny
Napisał: Robert Konieczny
Na podstawie: Reynaers Polska
wzór
Napisał: Henrik Mayor
Na podstawie: http://www.flickr.com


Sama szafka powinna być przynajmniej dziesięć m od domu wielorodzinnego. W wypadku domów jednorodzinnych dozwolone są większe odległości, w tym zamontowanie skrzynki na linii ogrodzenia. Najważniejsze jest zapewnienie do niej wygodnego dostępu. W sprzedaży istnieją wersje wolnostojące, do montowania we wnęce czy na murze budynku. Skrzynka gazowa może być stworzona z metalu, tworzyw sztucznych czy laminatu.


Najczęściej oferowane są w odcieniu żółtym. Jednak absolutnie nie musiałaby taka być. Mogłaby być pomalowana przez producenta na wybrany kolor pasujący do np. ogrodzenia.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-27 09:08:00
Tagi: ogrodzenia, dom, czas, domu