Buduj z nami budowlane rozmaitości

Elewacja klinkierowa to raczej wartościowa inwestycja, czy godna jest swojej ceny?

Cudownie dekoruje budynek i podnosi jego prestiż - elewacja klinkierowa sprawia, iż dom wygląda wytwornie, rzadko. Wielki wybór kolorów i faktur cegieł sprawia, że tego typu dodatek dostosuje się do gustów niemalże każdego człowieka.

Elewacja klinkierowa
Napisał: Röben Polska
Na podstawie: Röben Polska
Jedną z wielu plusów szczegółu wykończeniowego, jakim są elewacje klinkierowe jest to, iż lokal mieszkalny ozdobiony w ten sposób ślicznie się starzeje. Nie ma ponoć nic lepszego, jak poczucie dojrzałości budynku po paru latach od jego zbudowania, w zastępstwie| określenia jego brzydoty. Taki sposób zdobienia w większości wypadków aplikowany jest w Belgii, Niemczech i Holandii.

Tamtejsze kraje zdecydowanie przekonały się o jego świetności. W naszym kraju także coraz częściej się je napotyka, tym samym współcześnie w sklepach posiadamy coraz większy asortyment tegoż detalu. Posiadamy różne wzorki faktur, formaty, odcienie - wszystko to sprawia, że elewacje klinkierowe są inspiracją dla wielu projektantów i dekoratorów.

Mają one wsparcie tak samo u tradycjonalistów jak i tych operujących współczesnym stylem, ponieważ umieją wkomponować się w każdy rodzaj architektury. Dzisiaj entuzjastycznie wykańcza się w ten sposób zarówno nowoczesne domy o prostej bryle postawionej na planie prostopadłościanu, jak i te nawiązujące do tubylczych tradycji - www.

Cegły klinkierowe z uznaniem upiększają elewacje domów. Zdumiewająco komponują się z drzewem, ze szkłem, a nawet stalą. Stosowanie ich zaledwie w strefie parteru powoduje, że zdaje się być niższy niż w rzeczywistości. Użycie klinkieru w strefie wejścia poczyni to, że wygra dostojny, budzący ufność charakter, a dodatkowo troskę przed zepsuciami mechanicznymi, np. obtłuczeniami i umazaniami, na jakie jest niejednokrotnie narażana.


Elewacja z szarej cegły przyozdobiona drewnianą okładziną uwidocznia nowomodny charakter domu. Niekiedy duże powierzchnie fasady wykończone cegłą mogą być zbyt masywne i przytłaczające. Aby tego uniknąć, spoiny między nimi wypełnia się zaprawą w kontrastującym kolorze.

Użycie klinkieru na cząstkach elewacji lub do wykończenia składników ma długą tradycję. Nieraz niewielka część elewacji wykończona tym półproduktem czyni, że budynek robi wrażenie pilnego, czytelnego, z charakterem - staje się rozpoznawalny i nabiera osobowości. Cieszmy się wskutek tego, że posiadamy raz po raz większy wybór tych produktów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-02-05 12:10:46
Tagi: dom, Niemcy, dekorator, elementów