Buduj z nami budowlane rozmaitości

Specjalistyczne usługi inżynierskie - co powinno się wiedzieć na ten temat?

Obliczenia MES to skrót oznaczający obliczenia Metodą Elementów Skończonych. Jest to w ostatnich latach co raz bardziej powszechne narzędzie jakie stosuje się obliczeniach inżynierskich. Główną możliwością, jaką daje nam zastosowanie tej metody jest możliwość przekształcenia zbioru równań różniczkowych, które określają jakieś medium ciągłe na system równań nieliniowych. Pierwsze wykorzystanie takiego rodzaju metody obliczeniowej datuje się na rok tysiąc dziewięćset czterdziesty szósty, w którym to skonstruowano pierwszy komputer ENIAC.obliczenia
Napisał: University of the Fraser Valley
Na podstawie: http://www.flickr.com
Już w latach osiemdziesiątych korzystano z metody elementów skończonych w celu rozwiązania problemów liniowych typowych dla obiektów jednowymiarowych a także dwuwymiarowych. Z biegiem czasu rozpoczęto także stosowanie wspomnianej metody obliczeniowej do obliczaniu zagadnień obiektów trójwymiarowych. W praktyce inżynierskiej wykorzystuje się metodę elementów skończonych między innymi do pomiarów wytrzymałości konstrukcji. Za pomocą powyższej metody można symulować odkształcenia, zmiany naprężeń i odkształceń obiektów, ponadto możemy zbadać przepływ cieczy lub przepływ ciepła. Innym obiektem badań są maszyny, tutaj można zbadać ich statykę oraz dynamikę. Inną przestrzenią stosowania metody elementów skończonych jest także korzystanie z niej przy obliczeniach elektrostatycznych oraz elektromagnetycznych oddziaływań.

urządzenia pomiarowe
Napisał: Chriſtopher Chen
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przedsiębiorstwa oferujące usługi inżynierskie wysokiej klasy specjalizują się w tego typu pomiarach. Analizy symulacyjne są bardzo istotne dla ogromnej części gospodarki. Przykładem użycia MES może być taka branża jak górnictwo, gdzie obliczane są ustroje nośne maszyn. Następne zastosowanie znajdziemy z przemyśle energetycznym do obliczeń wytrzymałościowych wszelkiego rodzaju kotłów, instalacji przemysłowych i innych. Adekwatna sytuacja ma miejsce w przypadku kolei, gdzie siły działające na obiekty są bardzo duże i złożone. Na stronie komes.pl więcej informacji na temat obliczeń MES.


Metoda Elementów Skończonych MES obecnie jest bardzo popularną usługą, pozwalającą na przeprowadzenie niezwykle złożonych obliczeń na etapie symulacji, przez co mamy możliwość przeprowadzenia dość szczegółowej analizy obiektu oraz jego reakcji pod wpływem działających na obiekt sił. Poza obliczeniami metodą MES przedsiębiorstwa trudniące się profesjonalnymi pomiarami inżynierskimi mają w swojej ofercie inne usługi, takie jak zbadanie wpływu pulsacji ciśnienia w układach hydraulicznych i innych. Pulsacja ciśnienia, pomiary drgań i przyspieszeń, czy też badania termowizyjne to główne usługi, które świadczą tego typu przedsiębiorstwa (przejdź do strony z informacjami).

Opublikowany przez Administrator w dniu 2018-01-18 11:06:59
Tagi: pomiary, konstrukcje, maszyny