Buduj z nami budowlane rozmaitości

Jak muszą być wykonane instalacje elektryczne? O czym powinniśmy pamiętać, ażeby wszystko przebiegało należycie?

Instalacje elektryczne powinny być zaprojektowane i wykonane w zgodzie z różnorakimi wymaganiami norm oraz przepisów. Brać pod uwagę powinny one wszelkie wymagania techniczne i pozostałe uwarunkowania. Jak się prezentują?


instalacje elektryczne
Napisał: Steve Jurvetson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przede wszystkim najbardziej istotne jest przeznaczenie obiektu, co oznacza, że musimy wiedzieć czy mamy do czynienia z mieszkaniem, warsztatem, czy może obiektem przemysłowym. Ważna jest technologia budowy lub przebudowy obiektu, a także model i właściwości użytych materiałów budowlanych. Nie zapominać należy o rodzaju i mocy zainstalowanych odbiorników energii, mają one w rzeczy samej wielki wpływ na pełen proces podłączania oraz żywotności instalacji. Z pewnością pamiętajmy także o warunkach środowiska, jakie oddziałują szkodliwie na urządzenia oraz instalacje, a także spodziewanego oddziaływania instalacji oraz urządzeń na otoczenie. Instalacje elektryczne wykonywane są z wykorzystaniem izolowanych przewodów jedno oraz wielożyłowych, kabli elektroenergetycznych, a również przewodów szynowych. Możemy też wykorzystywać przewody nieizolowane, lecz są to jedynie specyficzne przypadki. Ułożenie przewodów i używany osprzęt elektrotechniczny, a również materiały ochronne i mocujące muszą być tego rodzaju, żeby w czasie normalnej pracy i podczas zakłóceń nie pojawiało się istotne pogorszenie się właściwości przewodów a także żeby było zachowane całkowite bezpieczeństwo pod kątem porażeniowym, pożarowym oraz innym. Przewody ułożone w sposób niedostrzegalny dla użytkownika powinny być poprowadzone poziomo lub pionowo, natomiast na podłodze lub na suficie równolegle albo prostopadle do naroży.


elektryka, przewody
Napisał: Kullez
Na podstawie: http://www.flickr.com
Przewody ułożone w szczelinach dylatacyjnych, tam gdzie występują łączenia płyt oraz bloków budowlanych muszą być tak prowadzone, aby w sytuacji spodziewanych naturalnych rozmieszczeń nie następowało uszkodzenie przewodów. Rury, listwy a także kanały izolacyjne, jak i jednocześnie pozostałe elementy, na jakich układane są przewody, nie mogą posiadać ostrych krawędzi, które zagrażają uszkodzeniem izolacji przewodów. Powinno być tam tyle miejsca, aby podczas układania przewodów nie powstawały pewne ostre zagięcia lub załamania. Najlepszy sposób na położone instalacji to jej zaplanowanie, aktualnie nie ma z tym problemu, ponieważ są nowoczesne sposoby, typu program do projektowania instalacji elektrycznych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-29 09:32:18
Tagi: przemysł, przewody, techniczne