Buduj z nami budowlane rozmaitości

Wybrane sposoby wzmacniania gruntu

We współczesnym budownictwie konieczność wzmacniania podłoża gruntowego jest ogromnie powszechna. W budownictwie drogowym technologie te mają zastosowanie niemal na wszelkiej budowie.


projektant
Na podstawie: pixabay.com


Za wzmacnianiem podłoża przemawiają względy ekologiczne oraz ekonomiczne. Jest ono często konkurencyjne ekonomicznie w porównaniu do klasycznych fundamentów głębokich. Wykorzystanie technologii wzmacniania gruntu dużo mniej obciąża środowisko aniżeli tradycyjne rodzaje konstrukcji, zwłaszcza w razie spożytkowania miejscowego gruntu i materiałów odpadowych (żużli, odpadów kopalnianych itd.). Wzmacnianie gruntów oraz ulepszanie własności podłoża obejmuje grupę przeróżnych zagadnień. Dobór sposobu zależy nie tylko od geotechnicznych warunków posadowienia jak też rodzaju słabego gruntu, lecz również od typu posadowionej na słabym podłożu budowy. Ogólnym zamysłem wzmacniania podłoża jest dostosowanie go do wymagań, jakie stawiane są konstrukcji. Cele wzmacniania podłoża zależą od wariantu zadania budowlanego i gruntowych warunków. Mogą one być następujące: minimalizowanie osiadań budowli, podwyższenie nośności, przeciwdziałanie utracie stateczności (osuwiskom), zapobieganie upłynnianiu gruntu, stabilizacja konstrukcji podłoża, ochrona nasypów wykopów jak też ochrona pobliskich konstrukcji.


nieruchomość
Napisał: http://fixar.de
Na podstawie: http://fixar.de
Podłoża o ograniczonej przydatności to między m.in gliny, piaski pylaste, które zalicza się do gruntów z trudem urabialnych, wywołujących problemy w ziemnych robotach. Wzmacnianie gruntu jest to proces wzmacniania podłoży w celach budowlanych.


Wyczekiwanym skutkiem stabilizacji gruntów w budownictwie drogowym będzie poprawienie nośności stabilizowanej warstwy podłoża oraz jej utrzymanie w rozlicznych warunkach wodnych a także atmosferycznych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 15:45:34
Tagi: IT, efekt, budowlane