Buduj z nami budowlane rozmaitości

Skały, które występują na powierzchni naszego globu - czy wiesz, jakie bogactwa posiada nasz świat?

Wśród znajdujących się na naszym globie skał jednymi, które występują najczęściej są wapienie. Do licznych minerałów zaliczają się również krzemiany. Wapienie stosowane są powszechnie przez różne gałęzie przemysłu, krzemiany to natomiast dużej urody kamienie ozdobne i szlachetne.

Wapień wlicza się do skał osadowych. Najczęściej spotkać można wapień mający białą barwę, chociaż skała ta występuje również w kolorze szarym lub żółtym. Naprawdę rzadko widywane są wapienie , które mają barwę czerwoną lub brunatną. Są to skały wyjątkowo mało odporne na proces krasowienia. Proces ten sprawia, że wapienie tworzą niezwykłej urody i bardzo różnorodne formy. Powstają jaskinie, wywierzyska, lejki oraz żłobki krasowe. Naprawdę niemało takich form krasowych zlokalizowanych jest na terenie naszego kraju.


kamień dekoracyjny
Napisał: Libet S.A.
Na podstawie: Libet S.A.


Rejonem, na którym znajduje się ich zaskakująco dużo jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Najczęściej kojarzoną formą krasową na terenie tej wyżyny jest Maczuga Herkulesa, którą można zobaczyć na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego bardzo blisko zamku Pieskowa Skała. Wapienie wyjątkowo chętnie wykorzystywane są w celach zdobniczych np. wapień. W Polsce najczęściej używane są do tych celów wapienie wydobywane w okolicach Kielc i Chęcin. Obie te miejscowości znajdują się na terenie województwa świętokrzyskiego.
Skorupa naszego globu w zdecydowanej większości składa się z krzemianów. Znamy ich obecnie blisko pięćset, skromna liczba czterdziestu należy do niezwykle często spotykanych. Wiele z nich to mające bardzo dużą wartość kamienie gromadzone przez kolekcjonerów, inne to wyjątkowej urody kamienie, z których tworzona jest unikatowa biżuteria i ozdoby. Przykładem takiego zachwycającego swoją urodą krzemianu jest labradoryt. Wspomniany labradoryt po raz pierwszy opisano w XVIII wieku. Jego nazwa wzięła się od półwyspu Labrador.


Poza Kanadą ten niezwykłej urody kamień spotykany jest na terenie Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, w Finlandii. Występuje także w Polsce. Jednym terenem jego występowania na terenie naszego kraju jest Dolny Śląsk.


Po labradoryt naprawdę chętnie sięgają jubilerzy. Szczególnie cenią ten, który wydobywany jest na terenie Finlandii. Wykorzystuje go także przemysł ceramiczny. Jest to kamień, który w każdym wywoła wielki zachwyt.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-05 15:39:14
Tagi: krasowienie, forma krasowa, krzemiany