Buduj z nami budowlane rozmaitości

Który tynk najwłaściwiej wybrać, aby uzyskać białą ścianę przygotowaną do malowania?

Obecnie mamy do wyboru bardzo dużo materiałów budowlanych, jakie moglibyśmy używać zarówno w środku pomieszczenia jak i na zewnątrz. Zabierając się za jakąkolwiek robotę powinniśmy trochę poczytać, aby dowiedzieć się czegokolwiek więcej na temat takich materiałów.


Przykładowo tynk gipsowy sprawi, że szybko otrzymamy białą, gładką powierzchnię wewnętrzną gotową do malowania.
tynk
Napisał: cleong
Na podstawie: http://www.flickr.com


Niestety nie będzie to ścianka wytrzymała na uszkodzenia. Tynk tradycyjny jest bardziej twardy, lecz po położeniu ma nierówną fakturę i żąda wygładzenia. W handlu są tynki cementowo-wapienne do ręcznego nakładania albo maszynowego. Mieszanki te są wzbogacone o domieszki powstrzymujące wchłanianie wody, spowalniające wiązanie zastyganie albo poprawiające urabialność. Można by również kupić tynki z białym cementem, które dzięki jaśniejszej barwie pozwalają potem na nałożenie mniej białej farby niż przy zastosowaniu tynków szarych.


płot
Napisał: Takuma Kimura
Na podstawie: http://www.flickr.com


Tynki cementowo-wapienne używa się w miejscach suchych, w łazienkach i tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia mechanicznego na przykład na klatkach schodowych. Są one idealne w wyrównywaniu krzywizn dużych płaszczyzn murowanych. Stanowią także najlepsze podłoże do montażu wszelkich okładzin. Przeważnie tynki cementowo-wapienne są kładzione jednowarstwowo. Tylko niektóre z przygotowanych mieszanek nakłada się w dwóch warstwach. Pierwsza z nich to tak zwana obrzutka o grubości 3-4 milimetry, a kolejna to tzw. narzut o grubości 1-5 milimetry. Tam, gdzie ścianę mają dekorować płytki ceramiczne, starczy jedna nawet nierówna warstwa tynku.
I tak nie będzie widoczna, zatem szkoda na to pracy oraz czasu. A efekt i tak okaże się wspaniały. Przy wykorzystaniu tynku cementowo-gipsowego robota będzie zapewne lżejsza.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-12-04 11:27:38
Tagi: płytki, materiał, czas, wnętrz, materiałów