Buduj z nami budowlane rozmaitości

Oświetlenie do pomieszczeń

Jest spora liczba różnych źródeł światła. Ich forma, a co najbardziej istotne rodzaj emitowanego światła zależy od lokalizacji oraz zastosowania. Część z nich służy oświetleniu różnego rodzaju pomieszczeń, inne posiadają charakter sygnalizacyjny lub ostrzegawczy. Najważniejszym przykładem tych służących do sygnalizowania może być drogowa sygnalizacja świetlna. Jeżeli chodzi o źródła światła używane w mieszkaniu, to także jest spore zróżnicowanie. Inny charakter będą miały lampy do sypialni, a inny te łazienkowe.
Wynika to z różnic pomiędzy zabiegami, które się w tych pomieszczeniach wykonuje. W sypialni konieczne będzie światło raczej stonowane, które najlepsze będzie do zrelaksowania się po całym dniu. Korzystnym rozwiązaniem są również rozmaite urządzenia, pozwalające na ustawianie siły światła emitowanego z lampy. Przyrządy takie często posiadają piloty, co czyni ich używanie bardzo wygodnym. Światło w łazience natomiast powinno być znacznie mocniejsze, ponieważ niektóre zabiegi higieniczne tego wymagają. Mocniejsze powinno być zwłaszcza oświetlenie w pobliżu lustra łazienkowego.

Światło w pracy
Lampa biurkowa ALICE w kolorze coffee
Napisał: Technolux
Na podstawie: Technolux


Zależnie od charakteru wykonywanego zawodu, światło może pełnić rozmaite funkcje. Niezwykle ważne jest na przykład w takich miejscach jak szpital. W przypadku pomieszczenia operacyjnego znaczenie odpowiedniego poziomu światła jest ogromna, ponieważ chirurg musi dokładnie widzieć operowany punkt. Analogicznie rzecz ma się w przypadku zakładów, gdzie operuje się drobnymi częściami, jak na przykład zakład zegarmistrza. Światło niezbędne jest również w zawodach osób, tworzących ręcznie rysunki, do których należą architekci. Innym miejscem są pomieszczenia biurowe. Lampy biurowe mogą mieć różny charakter, są jednak bardzo potrzebne.

Pozostałe miejsca

Nieraz nawet nie patrzy się na oświetlenie różnych obiektów, pomimo że jest ono niezwykle istotne. Ma to miejsce na przykład w muzeach, w których odpowiednie ukazanie eksponatów ma ogromne znaczenie. Podobnie rzecz ma się w salach kinowych czy teatrach, gdzie niejednokrotnie używane są lampy podłogowe. Mają one w większości przypadków postać niewielkich światełek, służących wskazaniu, w którym miejscu kończą się schody lub kolejne rzędy krzeseł.
Napisał: B.S.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-16 16:11:33
Tagi: oświetlenie, szpital, sygnalizacja