Buduj z nami budowlane rozmaitości

W jaki sposób skutecznie uchronić meble drewniane przed zniszczeniem?

Drewno jest bardzo popularnym materiałem, wykorzystywanym powszechnie w wielu różnych dziedzinach. Budowlane elementy, drzwi, meble i okna to tylko wybrane zastosowania tego surowca. Drewno jest stosunkowo tanie, łatwe w obrabianiu i bardzo wytrzymałe, dlatego też tak chętnie używane jest w naszych domach.

Impregnat Den Braven Decorator nadaje drewnu satynowy wygląd
Napisał: Den Braven
Na podstawie: Den Braven
Poza tym odpowiednio przygotowane i zabezpieczone elegancko i stylowo będzie się prezentować, co z kolei chętnie wykorzystują osoby projektujące wnętrza. Lecz bez względu na to, czy będzie ono używane do konstrukcji dachu, czy też jako stylowy stół w pokoju gościnnym, musi być ono odpowiednio przygotowane.Po pierwsze przed użyciem drzewo powinno być porządnie wysuszone. Zależnie od jego gatunku może to trwać dłużej lub krócej, ale ten proces jest konieczny przed dalszym obrabianiem, szczególnie że podczas suszenia mogą się zmieniać wymiary elementu. Oprócz tego wymalowanie czymkolwiek mokrego drewna nie ma sensu, ponieważ użyte substancje z pewnością nie będą spełniać swojego zadania. Odpowiednio wyschnięte drewniane elementy można w różny sposób ochronić przed czynnikami zewnętrznymi, a sposobów do tego jest co najmniej kilka.

Najważniejsze powinno być odpowiednie zabezpieczenie elementu przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak deszcz czy słońce, ale również przed owadami, grzybami i pleśniami. Bardzo dobrze nadają się do tego celu różne środki do impregnacji, którymi można pomalować świeżą powierzchnię. Środki te łatwo się wchłaniają na dużą głębokość, istotne musi być aby dany element był dokładnie nasączony, ponieważ tym sposobem cały będzie chroniony przed niekorzystnymi czynnikami. W wielu przypadkach sam impregnat na drewnie może wystarczyć, jednak jeśli chce się, żeby dany sprzęt ładnie się prezentował, to należy go dodatkowo jeszcze pomalować jakimś rodzajem lakieru. Ostatnimi czasu bardzochętnie kupowane stały się lazury, za to do różnych mebli i tym podobnych elementów z drewna stojących we wnętrzach używane są powszechnie woski do impregnowania. Jest bardzo istotne, aby przed położeniem każdej warstwy drewno było odpowiednio przygotowane. Musi być wyczyszczone i suche, dlatego też koniecznie należy usunąć kurz i trociny, można również użyć drobny papier ścierny w celu wygładzenia zewnętrznej warstwy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-09 10:02:03
Tagi: drewno, malowanie, Lakiery, impregnaty, ochrona