Buduj z nami budowlane rozmaitości

Czy warto korzystać z oklein, a może lepszy okaże się jednak fornir? Co warto wiedzieć o jednym, jak również drugim rodzaju?

Nabywając drzwi do wnętrza domów, dość często nie zastanawiamy się nad tym, jakimi materiałami są wykończone. Podstawą w takiej sytuacji jest dla nas wzór, kolor jak i forma. Nie zwracamy uwagi natomiast za bardzo na to, jakimi materiałami zostało pokryte skrzydło, czy jest to okleina czy fornir. Wybór między jednym a drugim sposobem wykończenia drzwi nie zależy jedynie od naszego gustu, ale również od metody użytkowania pomieszczenia.


Okleina już dziś nie jest towarem drugiej kategorii. Stosuje się ją dosyć często, nie jedynie na drzwi, ponieważ popularne są również na przykład okleiny okienne - https://www.profilms.pl/pl/c/Okleiny-meblowe-samoprzylepne-dekoracyjne/32. W niepamięć odeszły już okleiny, jakie wyglądały sztucznie i tandetnie, były niezbyt dobrej jakości jak i posiadały ubogą kolorystykę. Obecnie już nie jedynie względy ekonomiczne, ale przede wszystkim praktyczne powodują, iż w wyposażeniu wnętrz kupowana jest w związku z tym częściej niż normalne drewno.

Folia okienna
Napisał: romana klee
Na podstawie: http://www.flickr.com
I nie ma się co dziwić, ponieważ wybór pośród foli jest faktycznie spory (sporo więcej zobaczysz na www). Świetnej jakości okleina bardzo dobrze przedstawia strukturę drewna, przy tym odznacza się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne jak również wilgoć (zobacz więcej - wypożyczalnia osuszaczy Poznań). Świetnie się sprawdzi w mieszkaniach, gdzie mieszkają małe dzieci. Drzwi w takiej okleinie bez obaw możemy stosować w kuchni czy łazience, bo bardzo dobrze znoszą wilgoć. Dostępne są również drzwi z okleiną ryflowaną, swój ciekawy wygląd zawdzięcza swego rodzaju przestronności. Uwypuklenia mają także walor użytkowy, co oznacza, że na takich drzwiach tak naprawdę nie dostrzegamy śladów codziennego użytkowania. Nie będzie tam śladów palców, co jest bardzo ważne, tym bardziej w domach, w jakich przebywają dzieci. Kolejnym sposobem będzie użycie forniru. To niesamowicie cienkie płaty drewna, jakie uzyskuje się poprzez skrawanie ich z dużych pni drzew.


W ten sposób pocięte arkusze łączy się w wiązki, przy zachowaniu kolejności, w jakiej były zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowa ciągłość oraz spójny odcień. Fornir to doskonała alternatywa dla normalnego drewna. Pozwala cieszyć się ładną fakturą oraz szlachetnym wyglądem, przy możliwości wyeliminowania jego standardowych wad, takiego rodzaju jak wydawanie dźwięków skrzypienia czy zmiana kształtu (poznaj tutaj). Tego typu artykuły można kupić w wielu specjalistycznych sklepach, w jakich otrzymamy innego rodzaju przydatne oraz praktyczne rzeczy do domu, na przykład folie okienne Warszawa.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-02-07 16:43:37
Tagi: dom, mieszkania, aranżacja