Buduj z nami budowlane rozmaitości

Przygotowanie ogrodu do zimy

Kończy się czas ostatnich porządków w ogrodzie i przygotowania do okresu zimowego. Jakiego typu roboty musimy wykonać w ogrodzie w listopadzie? Przygotowanie ogrodu do okresu zimowego.

ogród - zdjęcie
Napisał: UC Davis Gateways Project
Na podstawie: http://www.flickr.com
Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, listopad to ostatnia chwila na przyszykowanie rabat na przyszły sezon. Gleby po przekopaniu nie grabimy, ale zostawiamy ją w tzw. ostrej skibie (wtenczas lepiej będzie gromadzić się wilgotność z opadów). Glebę przekopujemy po rozsypaniu nawozów fosforowych, a na ziemiach zwięzłych, także nawozów potasowych. Gros roślin najlepiej wzrasta w podłożu o odczynie nieco kwaśnym czy obojętnym. Zbadajmy zatem odczyn ziemi w naszym ogrodzie i jeżeli jest nazbyt niski (ziemia zakwaszona) to przeprowadźmy zabieg wapnowania. Potrzebną dozę nawozu wapniowego równomiernie rozsiewamy na całej nawierzchni poletka, rabatki, trawnika i skrupulatnie mieszamy grabiami z wierzchnią warstewką gleby - popularny serwis.Altany ogrodowe oraz meble których nie sprzątamy na zimę musimy osłonić warstwą odpowiedniej farby. Ogrodzenia panelowe też ochraniamy w ten sam sposób. Trawnik należy kosić, tak długo jak wzrasta trawa. O ile październik był ciepły, to nawet z początkiem listopada kosimy trawnik. Zgarniamy liście, które opadły z drzew jak też krzaków. Nie zostawiajmy ich na trawniku, bowiem utworzą wtedy nieprzepuszczalną dla powietrza powłokę, co służy rozwojowi pleśni śniegowej.

ogród przed zimą
Napisał: hortulus
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/hortulus_aptus/2498269294/
Nie zapomnijmy o zamknięciu dopływu wody do kurków zainstalowanych w ogródku i spuszczeniu cieczy z przewodów doprowadzających, by podczas mrozów woda nie rozerwała armatury wodnej. Należy też opróżnić z cieczy wszystkie zbiorniki pozostawione na zimę w ogródku, aby nie popękały w trakcie silnego mrozu. Trzeba też wyczyścić, naoliwić a także schować do suchego pomieszczenia wszystkie przyrządy używane w czasie sezonu w ogrodzie. Ostrzymy te z nich, które tego wymagają i naprawiamy te, które są zepsute. Gruntownie oczyszczamy także kosiarki do trawników, odkręcamy, ostrzymy noże. Kiedy już wykonamy te wszystkie prace, można ubrać naszej wiecznie zielone drzewka w ozdoby świąteczne. Dokładnego mycia i konserwacji potrzebuje również grill ogrodowy. Od teraz będziemy do pieczenia kiełbasek używać piecyków Mastercook - link.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-31 16:35:03
Tagi: ogród, drzewa, trawnik, nóż