Buduj z nami budowlane rozmaitości

Do czego wykorzystywana jest dioda Zenera

Przyzwyczajeni jesteśmy do nowinek technicznych, które nie wymagają od nas eksploatatorów dużej wiedzy specjalistycznej. Większa część z nich wytwarzana jest automatycznie przez zrobotyzowane linie produkcyjne w związku z czym projektanci owych sprzętów nie przewidzieli możliwości ingerencji użytkownika (lub jest ona w wyższym stopniu ograniczona aniżeli dawniej). Przykładem może być reperacja zwyczajnego żelazka. Kiedyś pojętny majsterkowicz mógł w domowym warsztacie przy wsparciu lutownicy oraz rysunku dostępnego w przewodniku dla "złotej rączki" naprawić urządzenie.

Diody
Napisał: sxc.hu
Na podstawie: sxc.hu
Jednakowo było z większością sprzętów dziś określanych nazwą urządzeń AGD. Obecnie mało kto z niespecjalistów wie co to jest dioda Zenera oraz do czego jest przeznaczona. Oczywiście w razie potrzeby możemy to wyrażenie wbić w przeglądarkę i odnajdziemy podstawowe wiadomości. Na pewno nie znaczy to że współcześni nie wykorzystują takich - wydawałoby się - starych forteli jak diody Zenera - http://mselektronik.pl/diody/zenera.html.



W większości wypadków jednak dotyczy to posiadaczy punktów usługowych oferujących naprawy gwarancyjne a także pogwarancyjne. Jeślibyśmy jednak uparli się w przydomowym warsztacie wybudować jakieś urządzenie którym przykładowo moglibyśmy sterować wyłączaniem światłem za pomocą pilota odpowiedni schemat zapewne odnajdziemy w sieci internetowej, płytkę drukowaną nabędziemy w sklepie dla hobbystów - http://mselektronik.pl/.
Niechybnie we nadmienionym schemacie odkryjemy kondensory, rezystory i dokładnie diody Zenera. Służą one zabezpieczeniu układu przed zmianami napięcia. Jest zatem jednym z zabezpieczeń układu elektronicznego. Z technicznego punktu spojrzenia nie różni się od innych diod. Jej cechą reprezentatywną jest to, że używana jest w przypadkach kiedy w układzie będzie przepływać energia o niewielkim napięciu do 5 Volt z tej przyczyny wykorzystywane są w konstrukcji zabawek poruszanych poprzez baterie bądź pilotów do telewizorów ewentualnie innych urządzeń tego rodzaju. Zjawisko fizyczne jakie wykorzystywane jest w diodzie Zenera zostało stosunkowo niedawno zaobserwowane przez amerykańskiego fizyka. Od jego nazwiska dioda Zenera wzięła swoją nazwę w r. 1934. Diody te uniwersalnie używane są w elektronice do dziś.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-27 12:03:53
Tagi: urządzenie, Elektronika, AGD, sklep, majsterkowicz