Buduj z nami budowlane rozmaitości

Budowa transformatora a także wybór materiałów

Podstawowe surowce, z jakich złożony jest transformator są to materiał rdzenia, stal, miedź jak też surowce izolacyjne. Trwałość owych materiałów ma zasadniczy wpływ na straty mocy, wytrzymałość na przeciążenia, temperaturę transformatora jak też czas bezawaryjnej pracy.


karnisz
Napisał: Black Red White
Na podstawie: Black Red White


Rdzeń transformatora jest na ogół wykonany z żelaza albo ferrytu. W dużych transformatorach rdzeń żelazny jest wykonany z nadzwyczaj cienkich (0,3 mm), walcowanych na zimno blach, odizolowanych od siebie elektrycznie izolacyjnym materiałem jaki jest odporny na gorączki około 800°C. W niedużych transformatorach stosuje się ponadto rdzenie zwijane, ferrytowe. Jest szereg typów stosowanych blach transformatorowych o różnych parametrach. Jeśli idzie o transformatory, blacha wyższej jakości będzie droższa, dlatego wymaganą jakość ocenia się wnikliwie na podstawie częstotliwości pracy, strat w żelazie, grubości etc.


Najbardziej newralgiczną a także narażoną na wszelakie defekty częścią transformatora jest izolacja. Izolację umieszcza się między poszczególnymi kłębkami uzwojenia oraz pomiędzy uzwojeniem a rdzeniem transformatora. Izolacja jest wykonana z tworzyw organicznych, takich jak papier, bawełna itp., jakie z biegiem czasu kruszeją i ulegają mechanicznej degradacji. Na proces starzenia wpływa napięcie, wysoka temperatura, wilgoć (zobacz więcej - wypożyczalnia osuszaczy Poznań) oraz inne parametry otoczenia pracy. W ofercie wytwórców elektryki znajdują się także różnego rodzaju rozgałęźniki - http://ospel.pl/pl/katalog/rozgalezniki/seria/rozgalezniki.html/.
Ażeby transformator generował w trakcie funkcjonowania stosownie nieduży poziom hałasu i by podwyższyć jego izolacyjność (a tym samym czas bezawaryjnej pracy), cały transformator może zostać zaimpregnowany kalafonią.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2017-01-18 15:43:45
Tagi: aluminium, części, budowa, stal