Buduj z nami budowlane rozmaitości

Górnictwo odkrywkowe - nader ważna gałąź współczesdnej gospodarki

Region świętokrzyski słynie z zapierających dech w piersiach pejzaży, gór, uzdrowisk, zamków, Dymarek a także złóż kopalin skalnych.


Bez wątpienia, jednym z najistotniejszych bogactw naturalnych, jakimi może pochwalić się wspomniany rejon jest kamień wapienny wydobywany od ponad 150 lat przez liczne kopalnie.


systemy
Napisał: Alexander Lyubavin
Na podstawie: http://www.flickr.com


kamień wapienny
Napisał: Paul Flint & Company
Na podstawie: http://www.flickr.com


Był uznawany za bardzo dobry materiał budowlany. Ceniono jego własności, takie jak chociażby łatwość obróbki, polerowność bądź nietuzinkowy wygląd i wykorzystywano przy wznoszeniu domów, murów, obiektów sakralnych, zamków. Teraz także znajduje nader obszerne zastosowanie nie tylko w branży budowlanej, ale również w przemyśle cementowym, a nawet rolnictwie - hurtownie kamienia. Wspaniale sprawdza się też w sztuce, zaś ściślej mówiąc - rzeźbiarstwie. Warto podkreślić, że każdego roku wydobywamy niespełna 50 milionów ton wapienia. Z kamieniołomami współpracuje niejedna hurtownia kamienia, dzięki czemu na rynek trafiają materiały najwyższej jakości, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane przy wykańczaniu wnętrz oraz aranżacji ogrodów (między innymi do budowy skalniaków, oczek wodnych albo przeróżnych dekoracyjnych posągów) - http://www.wkg.pl/strona/Produkty/Kamien-wapienny/.
Nie ma wątpliwości co do tego, iż górnictwo skalne w Polsce ma niezwykle długą tradycję, kontynuowaną po dzień dzisiejszy z dobrym skutkiem.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-16 16:37:57
Tagi: dom, zyski, zastosowanie