Buduj z nami budowlane rozmaitości

Podzielniki ciepła: czym są i w jakich miejscach trzeba je montować?

Coraz większa liczba spółdzielni mieszkaniowych podejmuje decyzję o montowaniu w mieszkaniach, które do nich należą podzielników ciepła. Jaki jest cel ich montażu?
Właściciele mieszkań będących własnością spółdzielni mieszkaniowych jeszcze do niedawna płacili za ich ogrzewanie uwzględniając metraż posiadanego przez nich mieszkania. Niewiele właścicieli mieszkań decydowało się na zakręcanie zaworów znajdujących się na grzejnikach i oszczędzanie ciepła. Rosnące regularnie ceny ogrzewania sprowokowały jednak do poszukiwani oszczędności. Spółdzielnie mieszkaniowe doceniły podzielniki ciepła.Stosowane podzielniki ciepła miały pozwolić na rzeczywiste rozliczanie ciepła. Konieczne rozliczanie ciepła miało od tej chwili polegać na tym, że mieszkańcy zapłacą tylko za ciepło, które zużyją. Miało to zachęcać mieszkańców do ograniczenia zużycia energii cieplnej. Podzielniki ciepła zakłada się na grzejnikach - sprawdź zastosowanie podzielnika ciepła. Właściciel mieszkania, który pragnie oszczędzać może zamknąć zawory znajdujące się na grzejnikach, zużycie ciepła będzie wówczas mniejsze. Na skutek tego rachunki płacone za ogrzewanie staną się mniejsze.
rachunek
Napisał: miguelb
Na podstawie: http://www.flickr.com


Wśród podzielników ciepła wyróżnia się dwa rodzaje: podzielniki cieczowe oraz podzielniki elektroniczne. Na początku, kiedy zaczęto je umieszczać na grzejnikach najczęściej spółdzielnie sięgały po typ pierwszy. Były one dużo tańsze w porównaniu z podzielnikami elektronicznymi. Z tego powodu były tak często kupowane i montowane - sprawdź, jak można rozliczyć zużycie ciepła. Obecnie zdecydowanie częściej wybierane są podzielniki elektroniczne. Pomiary dokonywane przez nie są bowiem dokładniejsze. Ich montażem zajmują się profesjonalne firmy, których wskazać można na rynku co najmniej kilka.


Lokatorzy mieszkań, w których umieszczono podzielniki ciepła bardzo często uskarżają się jednak, że mimo zamkniętych zaworów grzejnikowych rachunki za ciepło, które muszą płacić wcale nie są mniejsze. Należy jednak podkreślić, że winę za taką sytuację ponoszą nie podzielniki. Jest to na ogół efekt tego, że przed zamontowaniem podzielników spółdzielnia nie postawiła na na ocieplenie bloku oraz na wymianę okien na nowe. Podzielniki ciepła nie mogą być stosowane w łazienkach, ponieważ w tym pomieszczeniu odparowują one naprawdę bardzo szybko.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-12-06 12:36:00
Tagi: montaż, grzejniki, energia cieplna