Buduj z nami budowlane rozmaitości

Do jakich rzeczy służą wydobywane surowce kamienne? Do czego wykorzystywany jest granit?

W Polsce pozyskuje się spore ilości różnego rodzaju kruszyw oraz materiałów skalnych. Wykorzystywane są tego rodzaju materiały do najróżniejszych celów.


biuro
Napisał: Björn S...
Na podstawie: http://www.flickr.com


Niektóre surowce wymagają wcześniejszego przygotowania do obrobienia inne z kolei są już po wydobyciu gotowe do przekształcenia na różnego rodzaju wytwory.


zasięgnij wiedzy od WKG
Napisał: flakeparadigm
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/flakepardigm/3538195638/


wapno
Napisał: Alejandro Erickson
Na podstawie: http://www.flickr.com


Tak przykładowo jest z surowcami kamiennymi. Granit wszak jest kamieniem, z którego po wydobyciu robi się różnego rodzaju artykuły. Posiada on szerokie zastosowanie głównie ze względu na swoją wytrzymałość. Jako bardzo odporny na uszkodzenie surowiec stosowany jest na blaty kuchenne, schodki czy parapety. Bardzo często robi się z niego podłogi, jakie wytrzymają długo. Nawet jeśli po pewnym czasie będzie się prezentował już gorzej, to można go przeszlifować oraz przywrócić ładny blask jak na początku. Dlatego właśnie pomimo iż stopień twardości ma bardzo duży i w obróbce nie jest łatwy, to jest to bardzo wszechstronny surowiec.
Czasem z ziemi wydobywa się surowce mineralne, z jakich robi się spoiwo mineralne. Często spala się oraz mieli skały osadowe. Jednym z takich spoiw mineralnych może być wapno (sprawdź sam). Jest to spoiwo powietrzne, to znaczy, że robi się twarde na powietrzu. Wapno występuje pod najróżniejszymi postaciami. Jedną z postaci jest wapno palone, które uzyskuje się poprzez wypalenie kamienia w bardzo wysokiej temperaturze aż do 1300 stopni - zdecydowanie polecam produkty WKG.


Czasami wapno tak powstałe mieli się, ale to zależy od zastosowania. Zależnie od tego z jakiego surowca jest takie wapno można wymienić wapno wapniowe, dolomitowe jak i hydrauliczne, jakie zrobione jest z ilastych skał wapiennych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-28 09:57:49
Tagi: materiał, podłogi, Produkty, materiały