Buduj z nami budowlane rozmaitości

Co to są surowce mineralne? Do czego się je wykorzystuje? Co to są kruszywa?

W kopalniach na terenie naszego kraju wydobywa się bardzo różne surowce, jakie znajdują najróżniejsze zastosowania. Na jakie z nich warto spojrzeć?


Surowce mineralne to różne kopaliny, jakie posiadają zastosowanie w obrębie gospodarki.


Można podzielić je na energetyczne, jakie spełniają ważną rolę w produkcji energii. Należą do nich przykładowo węgiel brunatny czy ropa naftowa. Metale natomiast to kolejna grupa tego typu surowców, z których najbardziej znane to żelazo, chrom czy ołów. Jest także grupa niemetali jest to przykładowo siarka albo sól kamienna. Pozyskuje się także surowce ceramiczne, takie jak iły czy dolomit jak też surowce budowlane. Do ostatniej grupy zaliczamy na przykład żwiry albo piaski. Takie surowce mineralne posiadają swoje zastosowanie chociażby w sektorze energetycznym, w metalurgii w budowlance jak też wykorzystuje się je w jubilerstwie. Spełniają one jak widać ogromnie ważną role i są niesamowicie przydatnymi surowcami używanymi na ogromną skalę - przejdź na WKG.


inwestycja
Napisał: Kris Duda
Na podstawie: http://www.flickr.com


surowce mineralne
Napisał: Andrew Nash
Na podstawie: http://www.flickr.com


Natomiast kruszywa są materiałem pochodzenia organicznego albo mineralnego. Często wykorzystywane są one podczas budowania dróg. Kruszywa naturalne dzielą się na mniejsze fragmenty za sprawą erozji wtedy są one żwirowe, lub też następuje rozdrobnienie mechaniczne takich skał i już w takim wypadku mówi się, że są to kruszywa łamane. Z kolei jest także grupa kruszyw sztucznych uzyskuje się je przykładowo za sprawą termicznej modyfikacji - zdecydowanie więcej.
W budownictwie używamy na przykład granitów, skała bazaltowych, skał wapiennych. Na pewno na co dzień dostrzegamy wiele razy ślady tego typu materiałów na każdym kroku.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-28 09:57:48
Tagi: czas, budowla, sposób