Buduj z nami budowlane rozmaitości

Jak dzieli się kruszywa naturalne i jakie będzie ich podstawowe zastosowanie w przemyśle budowlanym.

Jednym z najważniejszych materiałów budowlanych jest beton, powiedzieć wręcz można, że bez betonu nie istniałoby nowoczesne budownictwo. Wykorzystując właściwości betonu da się budować mosty, wiadukty i wysokie budynki, znajduje on również przeznaczenie jako bardzo wytrzymała nawierzchnia dróg. Typowy beton powinien się składać z trzech głównych składników, to znaczy cementu, wody i kruszywa.
kruszywa
Napisał: Peter Craven
Na podstawie: http://www.flickr.com
Cement to otrzymane przez wypalanie pewnych skał spoiwo, po dolaniu do niego wody zachodzą w nim reakcje chemiczne powodujące utwardzenie. Lecz sam cement byłby zbyt kruchy, i dlatego potrzebny jest kolejny składnik, czyli kruszywo. Dopiero dodanie kruszywa sprawia, że beton (najlepszy beton architektoncizny) robi się odpowiednio twardy i będzie miał wymagane parametry. Odmian betonu jest ogromnie dużo, w zależności od zastosowanego rodzaju cementu i kruszyw można otrzymać poszczególne jego rodzaje. Część odmian betonu ma znacznie większą niż inne wytrzymałość mechaniczną, z kolei inne da się używać pod wodą - wszystko będzie zależeć od tego, jakiego rodzaju składników będzie się używać w czasie produkcji.Wskazane kruszywa budowlane (styropian dachowy), stosowane do produkowania betonów, można podzielić ze względu na rozmiar i materiał. Drobne kruszywa, o średnicy ziarna do czterech milimetrów, to przeważnie piasek, jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów w przemyśle budowlanym. Lecz zastosowanie jedynie piasku w betonie nie pozwoliłoby na otrzymanie odpowiedniej wytrzymałości, więc w typowych rodzajach betonu używane są kruszywa średnie, o średnicy do kilkudziesięciu milimetrów.


kruszywa
Napisał: Kitmondo Marketplace
Na podstawie: http://www.flickr.com
Zaliczają się do nich najróżniejsze żwiry i grysy, najczęściej występujące w postaci mieszanek z kruszyw naturalnych i otoczaków. W niektórych zastosowaniach używane są kruszywa łamane, powstają one w wyniku pokruszenia litych skał na właściwą grubość przy użyciu specjalnych maszyn. W typowych zastosowaniach przeważnie używany jest beton zrobiony ze żwiru i keramzytu, jego parametry są całkowicie wystarczające. Jeśli jednak będą potrzebne odmienne właściwości, na przykład większa wytrzymałość, to niezbędne będzie zastosowanie innych rodzajów kruszyw, więcej na podanej stronie http://www.sandmix.pl/oferta/izolacje-hydroizolacje/.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-08 14:20:11
Tagi: piasek, beton, produkcja