Buduj z nami budowlane rozmaitości

Sekcja wod-kan – z jakich materiałów?

Instalacja wodno-kanalizacyjna może być zrobiona z najróżniejszych materiałów, a każde z wybranych rozwiązań różni się w jakimś stopniu od pozostałych. Najistotniejszą kwestią jest rzecz jasna dbałość, aby była ona przygotowana starannie i zgodnie z przeznaczeniem.

Najważniejsze kwestie


Każda firmazajmująca się instalowaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej może ustalić własne preferencje pod względem wyboru materiału i nie dziwi to – w końcu najlepiej jest pracować z wykorzystaniem tych surowców, które są nam znane. W sytuacji, kiedy zdecydujemy, że w naszym domu instalacja powstanie z innych materiałów niż te przewidziane w projekcie, należy pamiętać o przeliczeniu średnicy przewodów na równoważne. Dzięki temu średnice wewnętrzne nie ulegną zmianie, mimo że zmianie ulegną wymiary zewnętrzne. Warto również kupować rurki od wybranego producenta, aby mieć zagwarantowane, że będą one do siebie pasować. Jeśli zatem wybierzemy rurki firmy Yuken (http://www.hs.wroc.pl/yuken/products.php), nie należy sięgać po kształtki Alfogamma i odwrotnie. W ten sposób unikniemy kłopotów z dobraniem konkretnych elementów instalacji.
rury
Napisał: TECE Sp. z o.o.
Na podstawie: http://www.tece.pl/index.php?action=product&category=1
Miedź czy PVC?


Zwykle o wyborze materiałów decyduje ich cena. Przykładowo, decydując się na instalację z tworzywa sztucznego całkowity jej koszt podnosi cena kształtek, zaś jeśli chodzi o instalację miedzianą więcej zapłacimy za wykonawstwo. Istnieje oczywiście parę rozwiązań. Wymieniona już miedź jest często używana jako surowiec instalacji wody ciepłej, jak i zimnej, z tym że jest ona mało wytrzymała na korozję. Takiego problemu unikniemy wybierając instalację z wykorzystaniem tworzywa sztucznego, które zależnie od rodzajów może zarazem posłużyć w instalacji wody ciepłej, jak i zimnej. Trzeba jednakże pamiętać, aby montować je w odpowiednich warunkach, gdyż w obniżonej temperaturze rury wykonane z PVC pozostają kruche.


O czym pamiętać?
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na instalację z miedzi czy też z tworzywa sztucznego, trzeba zadbać, żeby poszczególne elementy zrobione były z wysokiej jakości materiałów doświadczonych firm, jak np. Alfogamma czy też Yuken - sprawdź. Poza tym warto poszukać specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w realizowaniu instalacji z danych materiałów.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-11-02 15:43:12
Tagi: materiał, montaż, koszt, rury, domu