Buduj z nami budowlane rozmaitości

W jakich sytuacjach powinniśmy skontrolować stan sieci elektrycznej w swoim domu?

Każdy zarządca budynku powinien co jakiś czas przeprowadzić kontrolę instalacji elektrycznej. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców, aby regularnie kontrolować stan instalacji. W tym celu trzeba wynająć fachową firmę lub fachowca, który oceni najistotniejsze elementy instalacji i upewni się, czy działa bez zarzutu. Fachowiec zazwyczaj sprawdzą też grubość izolacji oraz wygląd tablicy rozdzielczej.


kable
Napisał: http://www.sxc.hu
Na podstawie: http://www.sxc.hu
Warto mieć świadomość, że taki standardowy przegląd może wykazać wiele nieprawidłowości. Przykładowo w wielu starszych lokalach często używa się bezpieczników starego typu, które przeważnie są bardziej awaryjne niż te nowoczesne. Na pewno nie należy wykonywać tego typu napraw domowymi sposobami, tylko wezwać elektryka. Szczególnie gdy zauważymy coś alarmującego, jak chociażby okopconą tablicę rozdzielczą.
Pamiętajmy także o istotnym fakcie, że starsze instalacje są wykonane z aluminium i nie wytrzymują dużych obciążeń.

Obecnie nowoczesne projekty elektryczne uwzględniają już wyłącznie wytrzymalsze materiały w postaci miedzianych elementów. Z tej przyczyny użytkownicy instalacji aluminiowych muszą zwrócić uwagę, aby nie przeciążać zbytnio swoich sieci. W praktyce oznacza, że nie możemy włączać na raz zbyt dużej ilości urządzeń elektrycznych. Zazwyczaj są to standardowe urządzenia z częściami grzewczymi, przykładowo toster czy czajnik elektryczny.

Koniecznie należy dokonać wymiany instalacji elektrycznej wówczas, gdy wielokrotnie mamy do czynienia z awariami sieci lub gdy nie przejdzie ona poprawnie okresowego przeglądu. Wiele osób bagatelizuje tego typu zdarzenia, tymczasem przestarzała instalacja stanowi duże zagrożenie. Najlepszy czas, by wymienić elektrykę, to okres remontu. Jeśli zdecydujemy się na gruntowny remont domu, łącznie ze skuwaniem ścian, wtedy powinniśmy także wymienić instalację.

kolorowe wtyczki w kontakcie
Naturalnie koszty takiej wymiany trudno jest jednoznacznie oszacować, jednakże z pewnością warto wynająć dobrego elektryka, który zrobi to solidnie. Dziś praca elektryka jest znacznie prostsza i bardziej zautomatyzowana niż kiedyś. Dostępne w asortymencie producentów pomocne urządzenia i programy dla elektryków jak wskazane http://www.ige-xao.pl/cad-elektryczny/program-dla-elektryka.htm, w dużym stopniu podnoszą jakość usług.

Należy pamiętać, że liczą się także ważne uprawnienia elektryka, gdyż inaczej nie będziemy mogli dokonać odbioru wymienionej instalacji. Na koszt tego typu usługi przeważnie składają się koszty materiałów, czyli przewodów elektrycznych i oprawy oświetleniowej oraz robocizna.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-28 00:40:30
Tagi: instalacja, przegląd, naprawy, bezpieczniki