Buduj z nami budowlane rozmaitości

Dlaczego kamienie cieszą się ogrodach tak dużą popularnością, do czego używane są otoczaki.

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek ogród bez kamieni. W związku z tym że są one naturalnym budulcem, oferowane są w bardzo dużej liczbie kolorów i rodzajów, to i będą wszechstronnie używane w praktycznie każdym ogrodzie. Kamienie twarde, przykładowo takie jak bazalt lub granit to główny budulec ścieżek, alejek, murków i ogrodzeń.


ogród, otoczaki, ogrodnictwo
Napisał: Navin75
Na podstawie: http://www.flickr.com
Z kolei tak samo popularne wapienie i piaskowce także wykorzystuje się w murkach i ogrodzeniach, lecz są również elementami skalników, oczek wodnych i sadzawek. Te ostatnie odmiany kamienia można poddać impregnacji, dzięki czemu da się sporo przedłużyć ich żywotność. Kamienie naturalne sprzedawane są w różnych postaciach. (kamienne kominki) Najczęściej jest to grys, żwir, płyty albo kostki, ale można też kupić całkiem spore głazy, które samodzielnie stanowią oryginalny element do dekoracji. Kamienie w ogrodach wykorzystywane są przede wszystkim jako element budowlany, dzięki swojej wytrzymałości i twardości. Jednak równie często wykorzystuje się je jako element typowo dekoracyjny, w takiej roli dzięki bardzo zróżnicowanej fakturze i kolorystyce także świetnie będą się sprawdzać.

Jednym z częściej wybieranych odmian kamieni są otoczaki. Ich charakterystycznym elementem jest to, że mają one pozaokrąglane krawędzie. Otoczaki naturalne są wydobywane z rzek, to właśnie woda będzie im nadawać taki ciekawy, oryginalny kształt.


otoczaki białe, kamienie, ogród
Na podstawie: flickr.com
Produkuje się je również w sposób maszynowy, dzięki temu są możliwe do dostania w dużo większej ilości odmian niż naturalne. Przykładowo w rzekach otoczaki białe są rzadko spotykane, ale wykorzystując odpowiedni rodzaj skał można je wyprodukować w ilościach przemysłowych. Otoczaki sprzedawane są w całkiem sporym przekroju wielkościowym. Całkiem małe mają kilkanaście milimetrów średnicy, lecz można też kupić pojedyncze egzemplarze sto razy większe- więcej dowiesz się tutaj: przejdź na stronę. Ten typ kamienia jest powszechnie wykorzystywany w ogrodzie. Najczęściej używa się go jako efektowną część dekoracji, żadne oczko wodne raczej się nie obejdzie bez takiej ozdoby. Ale można również wykonywać z niego oryginalne elementy konstrukcyjne, na przykład ogrodzenia lub murki.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-27 11:44:32
Tagi: ogród, kamienie, Oczko wodne, dekoracje