Buduj z nami budowlane rozmaitości

Gęstnienie gruntów sposobami mechanicznymi

Najprostszym i równocześnie najtańszym rozwiązaniem gęstnienia gruntów jest ich automatyczne zagęszczenie. Ów typ wzmacniania gruntów daje dobre wyniki w ziemiach spoistych.
walec
Gorsze efekty daje, jeśli chodzi o grunty sypkie. Do zagęszczania gruntów stosuje się maszyn o działaniach: ubijającym (na przykład płyty wolnospadowe, ubijaki mechaniczne, skoczki), ugniatającym (na przykład walce ogumione, gładkie czy okołkowane lub też przyczepne o zróżnicowanych masach), wibrującym (dla przykładu płyty, walce wibracyjne). Do wzmacniania gruntów zwartych rekomenduje się zastosowanie bardzo ciężkich cylindrów o oddziaływaniu statycznym. Ubijanie winno odbywać się przy wilgoci gruntu zbliżonej do optymalnej, sukcesywnymi warstwami. Namawiamy do zgłębienia tematu - odnośnik - wartościowa strona.

Najłatwiej ubija się grunty piaszczysto – gliniaste, trudniej zaś gliniaste. Przy zagęszczaniu podłoży sypkich najodpowiedniejsze wyniki daje stosowanie walców wibrujących. Wzmacniany wzmacnianie gruntów powinien mieć nawilżenie optymalne. Jeśli jest nazbyt suchy to należy go zwilżyć a jeżeli jest nazbyt wilgotny, wówczas osuszyć grunt. Utwardzanie gruntów sypkich i zbyt ziarnistych nie powinno mieć miejsca, albowiem nie daje spodziewanych rezultatów z powodu słabego klinowania się ziaren.
Izolacji poziomej ściany
Napisał: SOLBET
Na podstawie: SOLBET
Machiny służące do zagęszczania gruntu to: walce samojezdne i przyczepne. W zależności od aktywności walce dzielimy: statyczne, uderzeniowe, wibrujące, z kolei walce przyczepna i samojezdne występują w odmianach: statyczne gładkie, statyczne specjalne oraz okołkowane, udarowe, wibrujące, kołowe ogumione. Jeśli idzie o walce statyczne gładkie, najlepsze wyniki uzyskuje się dla gruntów mało zwięzłych. Natomiast walce okołkowane - one podobnie jak walce wielokołkowe, dobrze ubijają grunty luźne i gruboziarniste. Walce ogumione są często używane do ubijania wszelakich podkładów, za wyjątkiem piasków równouziarnionych. Więcej informacji - sondowanie cptu - odnośnik do serwisu lidera na rynku badań gruntu i sondowań.

Walce wibrujące stosuje się do wzmacniania gruntów każdego rodzaju, głównie podkładów o dużym kącie tarcia wewnętrznego, jakich nie da się zagęścić innymi machinami. Ubijarki a także ubijaki, to także machiny przeznaczone do zagęszczania podkładu. Ze względu na typ napędu możemy podzielić je na: pneumatyczne, elektryczne oraz spalinowe.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-20 09:43:51
Tagi: maszyny, podłoża, grunty, Walce