Buduj z nami budowlane rozmaitości

Do czego służą zasobniki sprężonego powietrza?

Do przechowywania powietrza pod ciśnieniem wykorzystuje się zasobniki sprężonego powietrza. Ich funkcją jest magazynowanie sprężonego powietrza w celu zapewnienia należytej jego liczby w trakcie najwyższego zapotrzebowania oraz równoważenie ciśnienia w sieci.


Takie zbiorniki powietrza więcej ciekawostek są koniecznym fragmentem każdej instalacji o zmiennym zapotrzebowaniu na powietrze pod ciśnieniem.


lampa
Napisał: Optiflame
Na podstawie: Optiflame


Zbiorniki sprężonego powietrza posiadają postać pojemników poziomych bądź pionowych. Wykonuje się je ze stali węglowej albo nierdzewnej. W celu jak najskuteczniejszej ochrony przed korozją realizuje się malowanie proszkowe albo ocynk. W skład instalacji pojemnika wchodzą między innymi zawór bezpieczeństwa, manometr, tuleja spustowa. W obwodach sprężonego powietrza stosuje się dwa rodzaje zasobników: podstawowy i dodatkowy. Główny zbiornik sprężonego powietrza instaluje się w większości wypadków zaraz za sprężarką i chłodnicą końcową, a przed sączkami oraz osuszaczem. Tenże pojemnik magazynuje powietrze, chłodzi powietrze jak też tłumi pulsacje wywoływane przez sprężarkę. Zbiornik pomocniczy z kolei montuje się przy punkcie poboru sprężonego powietrza. Ma on za zadanie zminimalizować spadek ciśnienia w sieci na wypadek zapotrzebowania na duże ilości powietrza pod ciśnieniem.
Zbiorniki ciśnieniowe dowiedz się o zbiorniki ciśnieniowe przeznaczone do spożywczego przemysłu powinny wykonane być ze stali węglowej. Od wewnątrz pojemnik pokrywa się farbką atestowaną przez PZH.


Zasobnik wyprodukowany w edycji standardowej można do tego zabezpieczyć przed korozją warstewką cynku. Metodę monitoringu jak też zasady eksploatacji zasobników sprężonego powietrza definiuje UDT.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-10-04 12:19:40
Tagi: ciśnienie, moc, powietrze