Buduj z nami budowlane rozmaitości

System ochrony przeciwpożarowej w halach przemysłowych oraz mieszkaniach

Przepisy prawa budowanego stanowią, iż każdy budynek musi być użytkowany w myśl jego przeznaczenia. Magazyny przemysłowe są postawione do magazynowania i produkcji, lecz najczęściej wydziela się w nich segmenty będące pomieszczeniem dla personelu prowadzonej działalności.


Według przepisów techniczno-budowlanych, powinny być oddzielone konstrukcjami o właściwej odporności przeciwogniowej i stać się odrębną częścią pożarową.


cynk


wiedza
Napisał: Patrick Feller
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jednak dość często słyszy się także o pożarach, jakie zdarzają się w obiektach użyteczności publicznej i w blokach czy kamienicach. Pojawiają się one także w obiektach nietypowych, np. jak kościoły czy uczelnie wyższe. Czy to znaczy, że zabezpieczenia przeciwpożarowe są w takich miejscach niewłaściwe? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ każdy w mniejszym lub większym stopniu bywalcem tego typu obiektów- oddymianie.


W obiektach warunki ewakuacji dla personelu są zapewnione przez użycie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych, jak zewnętrzne klatki schodowe, lecz też kluczowe są dane techniczne obiektu - główna konstrukcja nośna i stropy tego rodzaju budynku musi wytrzymać co najmniej godzinny pożar i powinna zagwarantować szansę trwania działań straży pożarnej przez ten czas. W budynkach produkcyjno-magazynowych istnieje zagrożenie pożarowe spowodowane nieostrożnością pracowników przy obchodzeniu się z ogniem, panującym w obiekcie nieładem, za rozległą otwartą powierzchnią. Często zawodny jest czynnik ludzki – niesprawne urządzenia alarmowe albo ich brak, brak gaśnic oraz kontroli nad stanem bezpieczeństwa pożarowego. Brak właściwego szkolenia z wiedzy o BHP oraz brak przebytych treningów ewakuacyjnych na obiekcie to również pewne powody powstania pożarów, poza oczywistymi, jak zatarasowane powierzchnie komunikacyjne, drogi dojazdowe.


Dostęp do źródła ognia jest wtedy ograniczony i nie można działać dynamicznie. Istotne jest, by mieć to wszystko na uwadze i żeby zabezpieczenia przeciwpożarowe były optymalnie dopasowane, a budynek gwarantował na przykład takie działanie jak oddymianie klatek schodowych. Koszty zabezpieczeń są znaczną częścią budżetu inwestycji. Jeżeli chcesz przeczytać więcej koniecznie sprawdź stronę http://www.afg.poznan.pl/oferta/systemy-oddymiania/2.
Zabezpieczenia przeciwpożarowe to nie jedynie konkretne przepisy, lecz również wymagania firm ubezpieczeniowych. W pewnej mierze to one są ogniwem zapalnym do podjęcia decyzji o wdrożeniu np. systemu gwarantującego szybkie oddymianie klatek schodowych lub o instalacji tryskaczy czy też pozostałych rozwiązań nietypowych.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-26 15:08:41
Tagi: przepisy, budynki, piec, budżet, zastosowanie