Buduj z nami budowlane rozmaitości

Do czego służy granit albo kruszywo wapienne?

W naszym kraju znajduje się spora liczba kopalni. Specjaliści zatrudnieni w tych swoistych fabrykach trudnią się wydobyciem oraz przewozem na powierzchnię kopalin, zwanych urobkiem.
Co dzień wysyłane są na powierzchnię a stamtąd są rozwożone nawet po całym świecie.


kruszywo wapienne
Napisał: Grupa Armatura
Na podstawie: Grupa Armatura


Granit to najtwardsza skała


Polska to przede wszystkim kraj, w którym wydobywane są bardzo duże ilości węgla, bowiem spora większość naszej produkcji elektrycznego prądu dzieje się poprzez spalanie węgla czy też wytworzenie energii elektrycznej poprzez tę metodą. Często również słyszy się o wydobyciu miedzi, albowiem na naszym obszarze znajduje się niemało pokładów owego metalu, które potem są sprzedawane i eksportowane na rynki na całym świecie. Osobną gałęzią przemysłu kopalnianego jest wydobywanie różnego typu kruszyw oraz kamieni. Część z nich jest wykorzystywanych przykładowo podczas budowy dróg i autostrad, natomiast bardziej szlachetne oraz droższe kamienie w rodzaju granit, wykorzystuje się jako element dekoracyjny domów lub też innego typu budynków.


granit
Napisał: Mike Steele
Na podstawie: http://www.flickr.com


Kruszywo wapienne i szeroki wachlarz jego zalet


Powinno się zwrócić również uwagę na to, że wydobywanie w naszych kopalniach jest znacznie szersze i w sposób naturalny wykracza poza te dwa obszary. Na terenie w naszym kraju mamy obfitość różnego rodzaju kruszyw, jakich zastosowanie może być rzeczywiście spore - http://www.wkg.pl/.


łazienka
Napisał: Sofitel Dubai Downtown
Na podstawie: http://www.flickr.com


Jednym z takich materiałów może być kruszywo wapienne. Bardzo mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że taki typ surowca może mieć duże wykorzystanie. Minerały wapienne to nie tylko miękki minerał nadający się do pisania nim po tablicach szkolnych, ale odpowiednio stare - na przykład dolomity głębokomorskie - posiadają bardzo wysoką twardość, aczkolwiek do normalnych robót drogowych wykorzystywane są też materiały wapienne znacznie młodsze - poczytne źródło na temat kruszyw wapiennych.
Nasze kopalnie to rzeczywiście bogactwo skryte pod ziemią, z którego powinniśmy być dumni. Możemy pozyskiwać węgiel (zobacz tu), różnego typu skały, żeby następnie wykorzystywać je w różnych gałęziach przemysłu.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-09-02 11:56:52
Tagi: prąd, metal, pracownicy, teren, materiałów