Buduj z nami budowlane rozmaitości

Co należy wiedzieć o przedłużaczach budowlanych? Które zagadnienia są faktycznie kluczowe?

W przemyśle czy na miejscach budowy coraz częściej do zasilania urządzeń które można przenosić używa się przedłużacze bębnowe. Ich ogólnodostepność i dobra cena, sprawiają, że coraz większa liczba tych urządzeń pracuje w instalacjach elektrycznych. Jednakże, dość często ich użytkownicy nie pamiętają , że przedłużacze budowlane, jak każde inne urządzenie elektryczne, musi spełniać określone normy.

Bardzo ważne przy wyborze przedłużacza są kwestie mechaniczne, typu wytrzymałość bębna czy odporność na wodę. Niemniej, w tym samym czasie zapomina się o
sprawdź
Napisał: Alex Pepperhill
Na podstawie: http://www.flickr.com
normach natury elektrycznej. Dlatego tak ważne, żeby przemyśleć analizę obciążalności długotrwałej przewodów wykorzystanych do budowy przedłużaczy bębnowych. Każdy z prezentowanych na rynku przedłużaczy wyróżnia się pewnymi parametrami. Ważne są przede wszystkim wskaźniki mechaniczne, ale także natury elektrycznej. Jeżeli mowa o takich kwestiach to należy zdawać sobie sprawę, że podstawowe elektryczne wskaźniki przedłużaczy bębnowych to pięć pojęć. Po pierwsze napięcie znamionowe.

Powszechnie widzimy przedłużacze wykonywane na napięcie 230 V lub 400 V, równocześnie znaleźć też możemy urządzenia pomagające podłączenie tak urządzeń jedno, jak i trójfazowych. Kolejna sprawa, to liczba i typ gniazd – ogólnie stosuje się przedłużaczy z liczbą gniazdek od jeden do czterech, długość przewodu nawiniętego na bęben – w standardowe przewody nie przekraczają 50 metrów długości. Pozostałe wytyczne to przekrój znamionowy żył przewodu, jak i materiał izolacyjny przewodu.Na wartość prądu, który jest w stanie długotrwale płynąć przez przewód wpływa przekrój znamionowy żył używanego przewodu i materiał izolacyjny wykorzystany do jego konstrukcji. Dość ważny więc z tego powodu jest moment układania przewodu. W czasie eksploatacji przedłużaczy bębnowych, przy zastosowaniu odpowiednich norm bezpieczeństwa, można stwierdzić,że przewód jest zawsze ułożony w powietrzu i istotnie dla tego typu warunków pracy powinniśmy wyznaczyć jego możliwość obciążenia prądową długotrwałą.

To bardzo ważne informacje, o których powinniśmy zawsze pamiętać (więcej). Ogólnie jeśli chodzi o wyposażenie wykorzystywany w przemyśle i budownictwie, każda tego typu kwestia musi być dobrze poznana. I to od małych do większych rzeczy, od zwykłej opaski kablowej do większych maszyn

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-08-04 11:33:13
Tagi: urządzenie, prąd, napięcie