Buduj z nami budowlane rozmaitości

W jaki sposób zadbać można o zwiększenie oszczędzania ciepła w budynkach wielorodzinnych.

Osoby mające prywatny dom wiedzą bardzo dobrze, ile ich kosztuje ogrzewanie, jednak trochę inaczej będzie w przypadku mieszkańców wielorodzinnych budynków. Oni najczęściej tę opłatę mają ukrytą w opłatach czynszowych, i wiele osób nie wie nawet szczegółowo, na jakim pułapie będzie się ona kształtować. Dodatkowo jeśli opłata wyliczana będzie na podstawie wielkości mieszkania, a nie faktycznego zużycia, to w żaden sposób zachęcać to nie będzie do tego, żeby w jakiś sposób kontrolować to, co się dzieje z ogrzewaniem w domu. Jednak w ostatnim czasie kładzie się rosnący nacisk na to, żeby te kwestie uporządkować kwestie, zwłaszcza jeśli chodzi o bardziej dokładne rozliczenia mieszkańców. W sytuacji, kiedy będzie się płacić od powierzchni mieszkania, to osoby mające duże lokale ponoszą dużo większe koszty, mimo że często zużywają znacznie mniej ciepła. Poza tym taka forma opłat w żaden sposób nie będzie motywować do tego, aby ciepło oszczędzać, bo przecież nikomu na tym nie będzie zależało, jeśli nic z tego nie będzie miał.
malowidło - dom
Napisał: Connie Ma
Na podstawie: http://www.flickr.com
Dlatego też w budynkach wielorodzinnych coraz chętniej wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia które służą do faktycznego policzenia zużytego ciepła. Jeżeli chce się dokładnie wiedzieć, ile ciepła zostało zużyte przez konkretny lokal, to konieczne do zastosowania będą ciepłomierze (http://bmeters.pl/pl/cieplomierze/258/). Jeszcze całkiem niedawno z ciepłomierzami było sporo problemów, gdyż ze względu na sposób pomiarów dawały niekiedy nieprawidłowe wyniki. Jednak w ostatnim czasie wykorzystuje się nowoczesne ciepłomierze cyfrowe, które mają poza dokładną rejestracją poboru ciepła również szereg innych pożytecznych funkcjo. Jeśli z jakiś powodów nie będzie możliwości na dokładne zmierzenie zużycia energii w danych lokalach, ale chciałoby się wiedzieć, jaki będzie udział w całkowitym zużyciu, to wykorzystuje się inne urządzenia.


W takich sytuacjach najczęściej stosowane są podzielniki kosztów ogrzewania - sprawdź na stronie. Nie są to liczniki ciepła, tak więc nie muszą przechodzić całej procedury legalizacyjnej, a ich najważniejszym zadaniem jest wyznaczenie, ile poszczególne mieszkanie zużywa energii.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-07-12 11:04:38
Tagi: dom, mieszkanie, lokale, czujniki, koszt