Buduj z nami budowlane rozmaitości

Jakie są popularne konstrukcje stropu? Jak prezentują się kolejne etapy przygotowywania tego typu stropów?

Strop to bardzo ważna konstrukcja podczas budowy domu. Jego budowę możemy zacząć kiedy już ściany postawione są na pożądaną wysokość oraz są odpowiednio wypoziomowane. Jak wygląda praca nad taką konstrukcją stropu i jakie są popularne ich rodzaje?


Monolityczny strop >>> stropy ceramiczne musi mieć od dołu pełne deskowanie. Aby ułatwić sobie wykonanie tego zadania można skorzystać ze specjalnych deskowań, co jest sporym przyspieszeniem prac. Następnie układane są w tego rodzaju deskowaniu druty zbrojeniowe o parametrach określonych w projekcie domu. Natomiast z reguły są pręty główne, od których odchodzą te cieńsze, jakie przebiegają poprzecznie. Niektóre z głównych prętów muszą być odgięte tam, gdzie dochodzą do ściany oraz wchodzić w wieniec stropowy. Najprościej będzie zamówić gotowe pręty - przykładowa oferta prętów zbrojeniowych -, jakie przygotowuje się według projektu, wtedy prace żelbetowe pójdą sprawniej oraz nie będzie potrzeby, by poprawiać różnych błędów w trakcie montażu.

Źródło artykułu - http://nelsa.pl/specjalizacje/

schody żelbetonowe
Napisał: Steve Snodgrass
Na podstawie: http://www.flickr.com/photos/stevensnodgrass/2450012754/sizes/l/

Kolejnym typem jest strop gęstożebrowy. Nie wymaga on całkowitego deskowania, jak to miało miejsce powyżej. Można belki stropowe podeprzeć. Służą do tego na przykład belki i stemple drewniane. Kiedy belki są ułożone, podpory należy wypoziomować. Potem układane są pustaki stropowe, a później robi się zbrojenie. Takie pręty biegnące prostopadle do belek powodują, iż ewentualne przygięcie stropu jest minimalne. Chroni ono też przed tworzeniem się rys na stropie. Wykonany wieniec możemy odeskować, taka konstrukcja jest następnie zabetonowana. Zanim to jednak nastąpi, to należy dobrze wszystko pomoczyć wodą, by pustaki nie pobierały wody z betonu. Kiedy na takich pustakach ułoży się łaty drewniane, to rozpocząć można porywanie betonem.


Do przygotowania stropu można także użyć płyt kanałowych. To tak zwany strop z płyt prefabrykowanych. Ściany nośne wyrównuje się mocną zaprawą. Gotowe płyty przenoszone są od razu z ciężarówki na konkretne miejsce, gdzie już rozłożona jest rzadka zaprawa. Szczeliny zakleja się betonem, a potem możemy ułożyć zbrojenie wieńca i zalać go także betonem. To jedynie wybrane konstrukcje, natomiast są one dość popularne. Jak widać tego typu budowa, to dużo czasu, pracy oraz koniecznej specjalistycznej wiedzy, z tego powodu jest to czynność, jaką warto zlecić fachowcom. Zajmą się oni całością budowy, jak też innymi czynnościami, takimi jak np. elektromontaż instalacji - kliknij link. Są to czynności, które nie sposób jest zrobić bez odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2016-07-08 14:59:40
Tagi: budowa, konstrukcja, strop